Świadczenia dla rodziny dla obywateli Ukrainy / сімейні пільги для громадян України

Szanowni Państwo,

obywatelom Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce, ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenia dla rodziny:

• świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+;
  • rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO);
  • dofinansowanie pobytu w żłobku;
  • świadczenie z programu Dobry Start (300+).

Wnioski w języku ukraińskim będzie można składać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacja od kiedy można składać wnioski, będzie wkrótce podana na stronie internetowej ZUS.

Ważne! Aby złożyć wniosek do ZUS potrzebny będzie:

• polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka,
  • adres mailowy osoby,
  • polski numer telefonu,
  • numer rachunku bankowego w Polsce.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo pod linkiem: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/wsparcie-finansowe-dla-obywateli-ukrainy-ktorzy-maja-pod-opieka-dziecko/4499134

Informacja prasowa ZUS

Пані та панове,

громадянам України, котрі легально в’їхали в Польщу з України після 23 лютого 2022 року у зв’язку з військовими діями і бажають залишитися в Польщі, ZUS надаватиме та виплачуватиме сімейні допомоги:

•  допомога по догляду за дитиною за програмою Сім'я 500+;
  • сімейний капітал на опіку (RKO);
  • субсидії на перебування в яслах;
  • вигода від програми «Добрий старт» (300+).

Внески українською мовою можна подавати лише в електронному вигляді через Платформу електронних послуг (PUE) ZUS.  Інформація про те, коли можна буде подавати заявки, незабаром буде опублікована на сайті ZUS.

Важливо!  Щоб подати внесок до ZUS, вам знадобиться:

• польський ідентифікаційний номер PESEL заявника та дитини,
  • адреса електронної пошти особи,
  • польський номер телефону,
  • номер банківського рахунку в Польщі.

Детальну інформацію можна знайти за посиланням: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/informacia-dla-gromadan-ukraini/-/publisher/details/1/material-na-dopomoga-dla-gromadan-ukraini-aki-maut-ditinu/4499114

Zdjęcie: